По предложение на кмета на Монтана Златко Живков общинските съветници в града гласуваха на редовното си заседание днес Община Монтана да изтегли банков кредит от 1 милион лева за покриване на временен недостиг на бюджетни средства през 2025 година.
Ще бъдат предприети спешни мерки за извършването на авариен ремонт на надлеза при входа на град Черноморец. Това обяви служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова, която огледа съоръжението заедно с кмета на града Георги Деспов, кмета на община Созопол Тихомир Янакиев, инж. Стоян Николов - член на Управителния съвет на Агенция "Пътна инфраструктура" и директора на Областно пътно управление (ОПУ) - Бургас инж. Митко Порязов.
След извършване на аварийните дейности по укрепване ще може да бъде изпълнен и цялостния проект за пълна рехабилитация на съоръжението. Нашата цел сега е да го укрепим, за да няма притеснения при преминаване от местните хора и транспортните фирми, каза регионалният министър. По думите на Виолета Коритарова, регионалното ведомство ще започне работа по подготовка на необходимата документация през следващата с
Служебният министър на външните работи Иван Кондов ще участва в годишната среща на външните министри от Централноевропейската инициатива (ЦЕИ), която ще се проведе в Тирана днес и утре. Това информира Министерството на външните работи (МВнР) на своята интернет страница.
Фокусът на дискусията ще обхване теми от проекта на Съвместно изявление, което ще бъде прието като основен документ от срещата.
Централноевропейската инициатива включва 17 страни участнички, сред които девет страни - членки на ЕС, страни от Югоизточна Европа в процес на преговори за членство и държави от Източното партньорство. България е пълноправен член на ЦЕИ от 1 юни 1996 г., информира от МВнР.
В края на септември министър Иван Кондов взе участие в Ню Йорк в неформалната закуска на министрите на външните работи на държавите членки на Централноевропейската инициатива, която беше домакинствана от
Според 61% от българите еврото е стабилна валута, а 26% са на обратното мнение. Това показват данни от проучване на "Тренд"по поръчка на "24 часа", публикувано на сайта на социологическата агенция. Общо 13% не знаят или не могат да преценят.
Данните са от проучване на "Тренд" по поръчка на "24 часа", посветено на нагласите на българите по европейски теми. Изследването е реализирано в прериода между 16 и 22 октомври т. г. чрез пряко полустандартизирано интервю "лице в лице" сред 1002 души на възраст 18+. Изследването е представително за пълнолетното население на страната.
България незаслужено не беше приета за пълноправен член на Шенген, смятат 53% от анкетираните. Според 29% страната ни заслужено не беше приета за пълноправен член, а 18% са отговорили, че не могат да преценят. На въпрос "Според Вас лично това, че България не беше приета като пълноправен член на
Здравето е най-важната мотивация за отказ от цигарите. За съжаление много от хората прибягват към отказване от вредния порок тогава, когато вече имат здравословен проблем. А идеята е това да стане преди да има последствия, каза главният инспектор в отдел "Държавен здравен контрол" в Регионалната здравна инспекция (РЗИ) в Разград Катя Теофилова.
Тя обясни, че във връзка с Международния ден без тютюнопушене, който се отбелязва всеки трети четвъртък на месец ноември, в периода от 11 до 22 ноември здравни експерти провеждат здравно-образователни обучения с мултимедийни презентации за негативните последствия от тютюнопушенето сред деца и ученици от детски градини и училища на територията на област Разград.
„Чрез демонстрации с „пушещата“ кукла Сю децата и младите хора нагледно виждат какво количество катран се отлага в белите дробове от пушенето само на едн
Гори покрив на жилищна сграда на бул. „Христо и Евлоги Георгиеви“ в София, . В района на пожара се усеща дим и някои от хората носят маски.
На място има три пожарни и една линейка. Пожарникарите със стълба се опитват да достигнат до мястото на пожара и да потушат пламъците.
Къщата е необитаема и при инцидента няма пострадали, съобщиха от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" (ГДПБЗН). От пожара са засегнати и два автомобила. Сигналът е получен в 16:30 часа.
Със средствата ще се покрива финансиране на малки проекти и на други плащания, при които има разминаване на сроковете на постъпленията от собствени приходи и субсидии от министерства и агенции.
Кредитът ще се тегли от „Уни кредит Булбанк”, като максималният лихвен процент ще бъде 3,6 %. Тази банка е определена след проведен конкурс от Община Монтана. Поемането на този дълг няма да повлияе негативно на бюджета на общината за 2025 година, заяви Живков.
Все още има седемкилометрова опашка от чакащи тежкотоварни автомобили пред граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) "Лесово", но постепенно ситуацията се нормализира. Причината за бавното пропускане на камионите е, че обработката се извършва ръчно, съобщи областният управител на Ямбол Николай Костадинов.
"Очакваме всеки момент да бъде пусната електронната обработка след въвеждането на новата система на турската митническа администрация. Прави се всичко възможно да се отпуши колоната. В момента няма напрежение сред шофьорите, осигурени са химически тоалетни, раздадена им е вода", каза още областният управител на Ямбол.
По думите му е създадена добра организация, има достатъчно полицейско присъствие, контролира се самият процес от служители на Областната дирекция на МВР – Ямбол и на "Гранична полиция". Леките автомобили и автобусите преминават безпроблемно пре
Представители на бизнеса в Пловдив и местните институции се събраха на кръгла маса на тема "Как бизнесът съхранява водното богатство" и обсъдиха предложения за подобряване на ефективността на водоползването. Събитието, което се проведе в TEZ Event Center, беше организирано от сдружение "Клъстер Тракия икономическа зона" (КТИЗ) по инициатива на фирма "Сокотаб", която е член на сдружението.
Кръглата маса беше открита от инж. Пламен Панчев, основател на Тракия икономическа зона (ТИЗ). След официалната част Инна Владева, групов координатор по устойчивост във фирма "Сокотаб", представи презентация, включваща основните аспекти на водната криза у нас и екологичните цели и задачи, които компанията си е поставила, за да се справи с проблема.
"Идеята за тази среща беше провокирана до голяма степен от внедряването на стандарт по опазване на водните ресурси. Ние започвам
За последните 10 години, в района на Източните Родопи, обхващащ части от областите Кърджали и Хасково, в дивата природа са върнати над 1000 благородни елена и елени лопатари, създадено е стадо от почти 20 зубри, които през последните години успешно се размножават. Това отчете по повод 10 години от дейността на Фондация „По-диви Родопи“ ръководителят на екипа на фондацията Андриана Трифонова.
Тя допълни, че освен трите животински вида, е възстановена популацията на черни лешояди, които са добавка към обитаващите определени места в региона белоглави и египетски лешояди. По думите , наблюденията на черния лешояд сочат, че има потенциал за първата устойчива двойка.
Трифонова припомни и за възстановяването на дивия кон (тарпан), който е бил масово разпространен някога в Европа и допълни, че от внесени и разселени трийсетина броя, те вече са около 100.
От „БСП-Обединена левица“ подкрепиха исканията на Синдикалната федерация на служителите от МВР (СФСМВР) и Синдиката на служителите в затворите в България (ССЗБ) за увеличаването на заплатите в сектор „Сигурност“, съобщиха от пресцентъра на БСП. Срещата е по повод изявленията на служебния министър на финансите Людмила Петкова за „замразяване“ на заплатите в сектора, става ясно от съобщението.
От страна на народните представители присъстваха заместник-председателят на парламентарната група на „БСП-Обединена левица“ Иван Иванов и депутатите доц. Наталия Киселова, Владимир Георгиев и Андрей Вълчев.
„Чукате на отворена врата, напълно подкрепяме Вашите искания“, каза Иван Иванов. „Има приет закон и увеличенията на заплатите са заложени в него. Министерството на финансите е задължено да го изпълни“, к
Почти 9 милиона лева са местните приходи на община Троян към края на октомври, съобщиха от общинската администрация в отговор на запитване на .
Местните приходи към края на октомври са в размер на 8 825 000 лв., което е с 375 000 лв. повече в сравнение със същия период на миналата година. Това се дължи от една страна на по-добрата събираемост, от друга на постъпилите повече средства от ползване на дървесина от общински горски фонд, уточняват от администрацията. Общо постъпилите приходи към 31 октомври са в размер на 51 763 000 лв.
"Община Троян е в стабилно финансово състояние. Години наред сме класирани от Министерството на финансите сред общините с най-добра финансова ефективност. Поддържаме събираемост около 10 процента над средната за страната и това е предпоставка да можем да разширяваме услугите, които предоставяме на гражданите на общината", каза кметът на община